Воля випадку, або чому не завжди дістається заслужене?

Воля випадку, або чому не завжди дістається заслужене?

Життя кожної людини сповнене випадковостей, які не залежать від її дій. Однак люди, які впевнені в своїй здатності контролювати абсолютно все, заперечують цей факт.

Уявіть ситуацію: на роботі відкрилася нова вакансія, здатна дати поштовх вашій кар'єрі. Перспективна посада відкриває широкий горизонт можливостей, ви вже оцінили всі переваги і тепер конкуруєте з колегою за право зайняти це місце. В думках ви готові переконувати керівництво в незамінності своєї кандидатури просто зараз, аргументуючи кожен довід, і майже на 100% переконані у власному успіху. І раптом усі плани валить недоречний апендицит, який необхідно терміново оперувати. Вийшовши з лікарняного, ви з прикрістю дізнаєтесь, що бажана посада вже зайнята більш вдалим колегою.

Навряд чи вдасться зберегти спокій, отримавши такий удар долі. Швидше за все, першою реакцією буде пригніченість, що змінюються невдоволенням своїм організмом, який підвів у найбільш невідповідний момент. А потім обуренням на суперника, який абсолютно точно наслав на вас порчу. Сукупність цих емоцій — ніщо інше, як гіркі наслідки ілюзії управління ситуацією. Ви не винні, все вирішив банальний випадок.

Ілюзія управління — що це?

Спотворене сприйняття дійсності, яке вселяє впевненість у залежності успіху від виконуваних дій, називається ілюзією контролю. Щоб зрозуміти її суть, можна застосувати її до будь-якої азартної гри. Дослідники провели цікавий експеримент, запропонувавши піддослідним зіграти в кості. Спостереження показали, що гравці, які розраховують викинути великі числа, кидають кубики сильніше. І навпаки, тим, кому в результаті необхідно отримати менші цифри, кидають кубики з обережністю. Значення, які випали, не залежать від прикладених фізичних зусиль, але люди в азарті все одно намагаються вплинути на підсумок, хай навіть і таким незвичайним чином.

Навіщо прагнути контролювати абсолютно все?

Прагнення впливати на розвиток подій завжди присутнє в повсякденному житті. Різні обставини вимагають від людей відповідної поведінки. Існують дві моделі ситуацій:

  • необхідність продемонструвати вміння й навички (кар'єра, спортивні досягнення, любовні відносини і т.д.);
  • випадковості, що відбуваються незалежно від зусиль людини (участь в лотереях, ставках чи азартних іграх).

Хочете випробувати фортуну, але не дозволяють фінанси? Тепер ви завжди можете взяти позику без поручителів і зловити свою Жар-Птицю за хвіст!

Для цього в ситуаціях, де необхідна ваша участь, доводиться аналізувати стан речей, конкурувати, продумувати тактику досягнення успіху і розробляти подальшу стратегію. Але коли результат залежить від випадку, марно щось робити. Втім, будь-яка людина все одно прагне до цього, діючи за «інерцією» (звичкою) з надією підвищити шанси на успіх.

Люди, які не вірять у визначеність долі, люблять авантюрні заходи. Вчені поставили експеримент, запропонувавши двом групам піддослідних укласти парі. Першій половині учасників потрібно було зробити ставку до викидання кубиків та оголошення результату, а другій — між кидком та підбиттям підсумків. І 1-а, і 2-а група виявилися в рівному становищі, адже вгадати числа з однаковою ймовірністю можна і до, і після кидка. Однак перша половина учасників вважала, що їхні шанси на перемогу вищі, оскільки збереглася ілюзія контролю над тим, що відбувається, а в другому випадку потрібно просто вгадати число.

Приблизно так міркують люди, які опинилися в «неоднозначних» на перший погляд ситуаціях, де результати ще не визначені. Наприклад, щоб узяти участь в лотерейному розіграші, потрібно спочатку обрати квиток, або, вирішивши зіграти партію в покер, можна застосувати свою секретну стратегію. Парадоксально, але навіть якщо події розвиваються самі собою, люди прагнуть їх контролювати, придумуючи різні способи — від вибору вдалого дня за зірками/місячним календарем до купівлі амулетів.

Стійка впевненість у необхідності впливати на хід подій зміцнює віру в ідеальний та справедливий світ, у якому докладені зусилля не залишаються непоміченими.

Чому справедливість настільки важлива для людей?

Так званої «теорії бумерангу», згідно з якою всі вчинки повертаються тому, хто скоїв їх, дотримується велика частина суспільства. Це підтверджує дослідження, в ході якого учасники оцінювали професійні здібності 2-х працівників, а один з них нібито був відзначений нагородою за трудові заслуги. Всі запрошені спостерігачі автоматично оцінювали його вище, ніж другого співробітника.

Для ще одного експерименту учасники погодились виконати завдання, а у разі кожної помилки отримати несильний удар струмом. Запрошені випадкові спостерігачі, розуміючи, що події ніяк від них не залежать, назвали цю «екзекуцію» заслуженою, адже працівники дійсно допускали промахи. Низький рівень співчуття до випробовуваних підтверджує, що у кожному з нас є бездоганний перфекціоніст, який вірить у відплату та справедливість.

Впевненість у тому, що кожному віддасться відповідно до заслуг, повністю витісняє випадковий збіг обставин, який час від часу відбувається в повсякденному житті будь-якої людини. На жаль, ідеальний світ існує лише в нашій уяві. В реальності добрі й чуйні люди також страждають від серйозних недугів, потрапляють в аварії та відходять в інший світ молодими, грубі й злі радіють черговому виграшу в лотерею, розумні й талановиті ледве зводять кінці з кінцями, тоді як недалекі потопають у золоті, маючи все, що тільки можна побажати.

Випадок непередбачуваний, ми стикаємося з ним повсюди, але змиритися з цим непросто. Невідомість та неможливість все спланувати лякає людей, а гнітючі думки можуть стати причиною депресії.

Ілюзія контролю над обставинами — шкода чи користь?

Видимість управління змушує нас приймати рішення, здійснювати дії, що змінюють ситуацію в кращу сторону, і не думати про те, що все в одну мить може змінитися долею випадку. Але ця впевненість стає й причиною необачних, дурних вчинків, наївності й жалю про те, що трапилось. Хай навіть негативні події сталися з незалежних від вас обставин...

Яскравим прикладом може слугувати будь-який робочий колектив. Успішність навіть найбільш амбіційного керівника-профі безпосередньо залежить від кожного члена команди. Поставивши завдання, начальник не може проконтролювати, як саме його зрозуміють працівники, які варіанти розроблять, щоб укластися в терміни, і що може перешкодити співробітникам виконати план. На жаль, усі злети й падіння на життєвому шляху передбачити неможливо.

У разі провального результату людина вважає себе причиною краху, забуваючи про всі свої докладені зусилля. Невпевненість і розчарування в собі самому можуть у майбутньому створити серйозні перешкоди для досягнення нових цілей.

Як не стати заручником ілюзії контролю?

Уберегти себе від негативних наслідків самовпевненості можна трьома простими, але ефективними способами.

  1. На етапі планування нового робочого проекту продумуйте кожен пункт і позначайте зони відповідальності. Це допоможе зберегти баланс між контролем за ситуацією та душевним спокоєм в разі невдачі. Не забудьте врахувати форс-мажорні обставини, в настанні яких не винен ніхто.
  2. Не намагайтесь систематизувати випадковості, такі як ворожіння, азартні розваги, астрологічні прогнози й фаталізм. Визначеність та впевненість у завтрашньому дні необхідні всім, але реальність часом підносить нам сюрпризи. Єдино вірний спосіб уберегтися від втрат через долю випадку — не брати участь у таких авантюрах.
  3. Навіть провал — не привід займатись «самопоїданням». Намагайтесь тверезо дивитись на речі, а не заганяти себе у депресію. Розслабтесь, прокручуючи в голові все зроблене і по ходу відзначаючи плюси та мінуси. За допомогою детального аналізу ви розберетесь у причинах своєї невдачі. Якщо вина дійсно ваша — не допускайте в майбутньому таких помилок, а якщо так сталось через збіг обставин — постарайтесь просто прийняти це.

Запам'ятайте: щоб усе життя не мучитися сумнівами й страхами, будьте відвертим з самим собою. Зберігши внутрішню гармонію, ви станете невразливими для дрібних неприємностей і завжди знайдете вихід з будь-якої ситуації.

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status