Вчимося довгостроковим вкладенням у Бенджаміна Франкліна

Вчимося довгостроковим вкладенням у Бенджаміна Франкліна

Для більшості людей повна фінансова свобода так і залишається недосяжною мрією. Багато хто бажає працювати на себе, мати достатньо грошей, щоб купувати все, що до вподоби, подорожувати світом (і так далі), але не кожен може досягти цього.

Люди, які живуть від зарплати до зарплати, взагалі не відкладають гроші, ледь зводячи кінці з кінцями. А у разі непередбачених фінансових проблем шукають можливість взяти мікропозику на карту для покриття витрат. Цей варіант може допомогти, і якщо іншого виходу немає, ним варто користуватись. Але вічно позичати чи економити не хочеться нікому. Так що зробити для того, щоб вийти на якісно новий рівень життя?

У першу чергу потрібні знання, працьовитість і старанність, а також мотивація. І якщо з останніми пунктами все може бути добре, і залежить це від особистих якостей людини, то для отримання необхідних знань можна запозичити досвід у якоїсь дійсно визначної та успішної людини, скористатися її порадами. Один з найвидатніших американців Бенджамін Франклін, здається, відмінно підходить на цю роль.

Історія успіху: нажити статок до 40 років

Бенджамін Франклін народжений у 1706 р. Його батько був ремісником, виготовляв свічки та мило. У родині Бенджаміна, крім нього самого, було ще 16 дітей, сам майбутній батько-засновник Сполучених Штатів був десятим з них. Незважаючи на те, що батько Бенджаміна заробляв непогано, родина не могла дати йому гідну освіту, зважаючи на великі видатки на інших дітей.

Після закінчення лише двох класів юний Бенджамін пішов працювати в батьківську лавку, а потім влаштувався в друкарню брата. У 22 роки у нього вже було достатньо умінь та знань для отримання кредиту й відкриття власного друкарського бізнесу.

Франклін непогано заробив на випуску газет, але заробляти справді багато почав, друкуючи паперові гроші. Саме Бенджамін став людиною, яка придумала один із перших способів захисту справжніх грошей від підробок. Працюючи в парі з Д. Брейнтналлом, Франклін зумів вийти на новий рівень — його партнери почали друкувати гроші у багатьох британських колоніях. Це пояснює, чому купюру номіналом 100 доларів прикрашає саме портрет Бенджаміна, а не якого-небудь американського президента.

Бенджамін Франклін відомий ще й як засновник першої пожежної частини у Філадельфії, першої публічної американської бібліотеки, а також Пенсільванського університету. Саме з його подачі з'явилася перша карта Гольфстріму. Франклін активно досліджував електрику, розробив перший блискавичник, прославився деякими іншими винаходами та відкриттями.

Як стверджує сам Франклін, при здобутті людиною достатнього для хорошого життя статку їй варто спрямувати свої зусилля на суспільне благо. Так батько-засновник США і зробив. Заробивши величезний капітал до 42 років, він пішов на спочинок і залишив подальший розвиток бізнесу. Ще 40 років після цього Франклін займався іншими, суспільно-політичними справами, був послом Сполучених Штатів спочатку в Швеції, а потім у Франції, розробляв Декларацію незалежності та американську Конституцію.

Зростання інвестицій за дві сотні років

Бенджамін Франклін заповів Бостону та Філадельфії певну суму грошей. На той момент мова йшла про тисячу фунтів кожному місту. Тоді ця сума становила приблизно 4.4 тис. дол., на сьогодні дорівнювала б 122 тисячам. У 1790 р., коли Франклін помер, гроші передалися трастовим фондам. Завданням останніх було інвестування протягом ста років. Коли термін закінчиться, 3/4 цієї суми повинні були бути виділені на допомогу молодим підприємцям. Решту 25% повинно було бути вкладено ще на сто років, а потім — передано вищезазначеним містам.

Отже, 100 років минуло, надворі 1890 рік. Траст Філадельфії складає 100 тисяч доларів (близько 2.8 млн за поточним курсом), а бостонський — 430 тисяч (близько 12 млн на даний момент). Філадельфійський траст був готовий позичати гроші, а бостонський робив все для максимізації прибутку, що й пояснює різницю в доходах.

Схожий підхід міст зберігся, і ще через сто років дані були такі: бостонський траст — 5 мільйонів, філадельфійський — 2 мільйони (9.8 і 3.9 млн. відповідно за поточним курсом).

Чи означало це, що усереднена щорічна процентна прибутковість відрізнялась майже в два рази? Ні. У Філадельфії вона дорівнювала 3.1%, у Бостоні — 3.6%. Якщо мова йде про складний відсоток, потрібна не інтуїція, а точні розрахунки.

Дивлячись на ці цифри та очевидний успіх спадщини Франкліна, можна подумати, що його управлінням займалися справжні фінансові генії. Однак це не так. Чиновники запросто могли дозволити собі взяти велику суму з трастів на різні потреби. Держборг Філадельфії частково було покрито саме трастовими грошима, та й суспільне будівництво в Бостоні проходило не без участі грошей, залишених Бенджаміном Франкліном.

Незважаючи на це, рахунки продовжували зростати. Початкова схема інвестування була створена з розрахунком на можливе некомпетентне керівництво, але мультиплікативний ефект нікуди не дівався.

Робота стратегії Франкліна в наші дні

В основі стратегічного планування лежать довгострокові вкладення. Прибуток від них (доходи можуть бути у вигляді відсотків, дивідендів і так далі) інвестується на тривалий час. Під цю стратегію підпадає довгостроковий банківський вклад, інвестиції в дорогоцінні метали, акції. Можна вкластися і в нерухомість.

Звісно, терміни інвестицій Бенджаміна перевищують тривалість звичайного людського життя, але принцип дії від цього не змінюється і не перестає бути ефективним. Той же механізм прекрасно працює за менш тривалих термінів, наприклад, за бажання людини досягти безбідної старості або ж закласти фундамент, на якому базуватиметься багатство її нащадків.

Скажімо, ви вирішили віддати частину своїх грошей в банк. Щомісяця вам буде нараховуватися певний відсоток. Якщо умови договору передбачають додавання цих коштів до початкового розміру вкладу, то в наступному місяці вам нарахують більше, ніж у попередньому, і так буде кожного нового місяця.

Візьмемо «зрозумілі» круглі цифри для кращого розуміння механізму. Припустимо, спочатку ви вклали 1000 доларів під 10%. В наступному місяці ви отримаєте 100 доларів прибутку — 10% від початкової 1000. Ще через місяць вам виплатять уже 110 доларів, тому що 10% будуть нараховуватися не на початкову тисячу, а вже на 1100, і так далі.

Вкластися можна і в акції. Так, прибутковість у цій справі не така передбачувана, як у випадку з банківським вкладом, але вона може бути не лише меншою за очікувану, а й більшою за неї. В принципі, можна скомбінувати варіанти — вкласти частину грошей в банківський вклад, отримуючи стабільний і передбачуваний прибуток, а решту коштів інвестувати в акції, на свій страх і ризик. Попередньо, звісно, проаналізувавши ринок.

Примножування капіталу в довгостроковій перспективі

Для початку слід чітко сформулювати мету, і йти до неї, не відхиляючись. Так буде менше спокуси витрачати кошти завчасно.

Інвестуйте відразу, як тільки з'явиться можливість. Більш раннє вкладення — це більш вражаючий дохід, особливо за «складного відсотку». Вкладайте також невеликі суми щомісяця.

Самоконтроль і дисципліна допомагають уникати непотрібних витрат. За словами самого Франкліна, якщо ти зберіг пенні — ти його заробив. Що краще: новий смартфон зараз чи благополучне майбутнє?

Важливо бути послідовним. Змиріться з тим, що іноді щось буде йти не так, як було заплановано. Не варто болісно реагувати на кожну невдачу, і тим більше не варто відступати від своєї мети через тимчасові проблеми.

Остання порада Франкліна: відокремлювати довгострокові інвестиції від грошових резервів. Ідеальним варіантом буде мати окремі запаси «на чорний день», які лежатимуть окремо від грошей, що виділені на інвестиції.

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status