Здійснені і нездійснені прогнози Айзека Азімова

Здійснені і нездійснені прогнози Айзека Азімова

Реальні події 1984 року, як відомо, практично не співпали з відомим романом-антиутопією Оруелла «1984», хоча деякі загальні риси знайти все ж можна. Однак тема прогнозів, даних письменниками-фантастами, залишається вкрай цікавою для читачів. Не залишився обабіч від цього жанру і всесвітньо відомий фантаст Айзек Азімов, який 35 років тому спробував уявити, що чекає на людство в далекому 2019 році.

Чому саме 2019-й, а не, наприклад, 2020-й? Справа в тому, що Оруелл опублікував свій шедевр якраз за 35 років до настання 1984 року, і журналісти канадського видання The Star запропонували Айзеку Азімову описати ті зміни, які, за його уявленням, відбудуться в найближчі три з половиною десятиліття.

І ось нарешті 2019 рік настав, і ми можемо порівняти нашу реальність з прогнозами від великого письменника.

Три найважливіші проблеми

На думку Азімова, на 2019 рік проблеми, які хвилюватимуть увесь світ, можна розділити на три частини:

  • неприпустимість використання ядерного озброєння;
  • масове запровадження комп'ютерних технологій;
  • прорив у дослідженні космічного простору.

Не будемо забувати, що Азімов писав свою статтю в 1984 році, коли ймовірність ядерної війни була досить висока через протистояння двох світових лідерів: США і СРСР. Незважаючи на це, письменник вважав за краще зберегти віру в здатність урядових органів шукати і знаходити компроміси, а не розв'язувати проблеми військовим шляхом.

«Якщо США і Радянський Союз не зможуть домовлятися між собою, всі прогнози про життя в 2019 році стануть абсолютно марними. Ядерна війна стане кінцем людської цивілізації, тому я ризикну припустити, що такого розвитку ситуації все ж не відбудеться». Айзек Азімов

У широке поширення комп'ютерної техніки в ті часи мало хто вірив, але Азімов дав волю своїй письменницькій фантазії і передбачив великий вплив нових технологій на життя звичайної людини.

Що ж стосується космосу, то до кінця 80-х людство стояло буквально на порозі підкорення найближчих планет, тому пророцтва Азімова про успішне дослідження просторів Всесвіту здавалися цілком прогнозованими.

Справджені пророкування

Найбільш успішні прогнози Азімова були пов'язані саме з комп'ютеризацією. Йому вдалося досить точно визначити розвиток віртуальних технологій, зокрема, він передбачив:

1. Масове використання комп'ютерної техніки.

Азімов абсолютно справедливо вважав, що комп'ютери займуть особливе місце в житті кожної людини. Поряд з промисловістю, економікою, науковими дослідженнями, де використання нових технологій дасть можливість домогтися більшої ефективності, комп'ютери повинні з'явитися в кожній родині.

«Країни, які з якихось причин відставатимуть від запровадження комп'ютерів, ніколи не зможуть претендувати на лідерську роль у жодній сфері. Уряду будуть зацікавлені у використанні загальної комп'ютеризації не менш, ніж у розробці та придбанні новітнього озброєння». Айзек Азімов

2. Зміни на ринку праці.

Азімову вдалося передбачити зникнення багатьох професій, які стануть не потрібними через появу нових технологій. Автоматизація багатьох виробничих процесів унеможливить застосування ручної праці, зникне потреба в таких спеціальностях, як друкарки, стенографістки, телефоністки. Азімов передрік масове поширення робототехніки і пов'язане з цим підвищення продуктивності праці. Однак, за його словами, цей процес буде досить болючим, адже мільйони людей в усьому світі не зможуть перелаштуватися і знайти своє місце на зміненому ринку праці.

«Свого часу промислова революція призвела до відтоку великої кількості людей зі сфери сільського господарства у сферу виробництва. Однак перехід від індустріалізації до комп'ютеризації відбудеться ще швидше і торкнеться ще більшої кількості людей, у зв'язку з чим можливе зростання безробіття». Айзек Азімов

3. Зміни в системі освіти.

На тлі загальної комп'ютеризації та зміни вимог до претендентів на робочі місця неможливе збереження колишньої системи освіти. На думку Азімова, людству доведеться кардинально переглянути освітні концепції, причому не тільки у шкільній освіті, а й на інших рівнях навчання. Якщо ще недавно для безбідного існування середньостатистичної людини було достатньо освоєння грамоти, то на початку XXI століття людям не обійтися без нових методів навчання, включно з вивченням комп'ютерів із раннього дитинства.

Крім того, Азімов вважав дуже ймовірним широке впровадження дистанційної освіти, завдяки якій діти зможуть навчатися за індивідуальними програмами, що відповідають їхнім здібностям, схильностям та інтересам.

Що ж, ми з вами стали свідками того, що ці три пункти успішно впроваджено в наше сучасне життя. Автоматизація та комп'ютерні системи міцно посіли своє місце у багатьох сферах, а наші діти не уявляють свого життя без використання всіляких цифрових гаджетів. Навіть позика до зарплати і онлайн-школи вже не рідкість. Сьогодні будь-яка людина може отримувати шкільну чи професійну освіту, не полишаючи власного будинку.

Але, крім розвитку комп'ютерних технологій, Азімов дав ще один успішний прогноз, на цей раз менш оптимістичний.

4. Імовірність екологічної катастрофи.

Проблеми з екологією посядуть важливе місце в житті людей — так вважав Азімов і, на жаль, не помилився. Щоправда, він припускав, що вчені зможуть знайти рішення для утилізації відходів, але наразі ми можемо спостерігати тільки подальше забруднення нашої планети.

«Людству загрожує ризик серйозної екологічної катастрофи, проте, я сподіваюся, що до 2019 року будуть знайдені дієві механізми, що дозволять повернутися до попереднього стану природи, очистити повітря, води і земельні ресурси від руйнівного впливу людської діяльності». Айзек Азімов

Пророцтва, до яких ми все ще прагнемо

На превеликий жаль, велика частка пророкувань великого письменника наразі так і залишається в області фантазій. Хоча у нас з вами ще є шанс побачити втілення поки що не здійснених прогнозів. Азімов був упевнений, що в 2019 році світ стане більш технологічним і доброзичливим, а космос відкриє нам безліч своїх таємниць.

Отже, що ми не змогли втілити з прогнозів великого фантаста?

1. Поява роботів у наших будинках

Азімов відомий як автор, який вперше описав закони робототехніки, тому він не міг оминути своєю увагою впровадження інтелектуальної техніки в побут кожної людини. Він вважав, що роботи зможуть взяти на себе практично всю домашню роботу, однак поки що цього не сталося. В той же час не будемо забувати, що у наших будинках вже з'являється «інтелектуальна» побутова техніка з виходом у Інтернет, так що можливо, в недалекому майбутньому ми досягнемо тих стандартів, про які мріяв Азімов.

2. Освоєння всесвіту

У 1984 році здавалося цілком імовірним, що людство ось-ось створить на Місяці населені колонії, почне видобувати там корисні копалини і побудує космодром для успішного дослідження глибин космосу. Крім того, Азімов висловив припущення, що до 2019 року багато шкідливих виробництв працюватимуть на орбіті, а не забруднюватимуть нашу рідну планету.

Мріяв він і про те, що ми, нарешті, навчимося повноцінно використовувати сонячну енергію, щоб не виснажувати невідновлювані природні енергетичні ресурси. На жаль, ці мрії так і залишилися мріями, і освоєння космосу все ще відбувається тільки у фантастичних романах.

3. Зникнення збройних конфліктів

Азімов був переконаний, що будь-які конфлікти між країнами і народами вирішуватимуться мирним шляхом, а війни залишаться лише частиною історії. Він гадав, що наявність безлічі екологічних, соціальних та інших проблем змусить людство згуртуватися, забути про конфронтації і гуртом співпрацювати над створенням нашої спільної цивілізації. Але наразі ми з вами живемо в крихкому світі, який у будь-яку хвилину може рухнути через амбіції та політичну недалекоглядність правлячих еліт.

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status