Роздільний бюджет: переваги і недоліки

Роздільний бюджет: переваги і недоліки

За статистикою, близько половини всіх сімейних сварок відбуваються на фінансовому ґрунті. Щоб спробувати вберегти сімейний союз, офіційний чи громадянський, подружжю треба не соромитись і обговорювати ведення сімейного бюджету, прийнятного для обох. Більшість сімейних пар схиляється до спільного бюджету, але деякі все ж надають перевагу роздільному.

Що можна вважати роздільним бюджетом

Деякі сім'ї віддають перевагу веденню окремого бюджету, при якому кожен з подружжя веде облік і розпоряджається власними доходами, виділяє певну грошову суму для загальних витрат. Умовно можна виділити декілька форм такої сімейної фінансової діяльності.

Не існує універсальної форми сімейного бюджету для всіх пар, тому кожна з них шукає оптимальний варіант, який би влаштовував обох. Якщо взаєморозуміння з фінансових питань буде досягнуте, то, можливо, вдасться уникнути деяких конфліктних ситуацій.

Повністю роздільний бюджет

Найбільш проста для розуміння форма ведення сімейної фінансової діяльності. Кожен із подружжя самостійно розпоряджається особистими коштами, зберігає їх на своїх банківських рахунках чи в інших місцях. Спільних витрат такі пари зазвичай не мають, кожен з членів сім'ї здійснює витрати на власний розсуд.

Хто обирає повністю роздільний бюджет

Ідеальний для пар, які перебувають у гостьовому шлюбі. За відсутності спільного господарства і витрат немає потреби у веденні спільного бюджету. Під час спільного відпочинку чи відвідування ресторану кожен з подружжя зазвичай сам сплачує свій рахунок.

Недоліки

Складнощі виникають за наявності загальних витрат у випадку спільного проживання чи наявності спільних дітей.

Роздільний бюджет з почерговими платежами

Схема фінансових відносин схожа з повністю роздільним бюджетом, різниця полягає у складанні графіку здійснення поточних платежів. Для спрощення обліку один з подружжя бере на себе витрати протягом одного тижня, а в наступні 7 днів сплачує інший.

Хто обирає роздільний бюджет з почерговими платежами

Сімейні пари, які мають абсолютну гармонію та довіру, які не прагнуть вирівняти витрати до дрібниць.

Недоліки

Складність під час планування поточних витрат. Купівельний кошик за тиждень може істотно відрізнятись від попереднього та наступного через те, що предмети побутової хімії та інші дрібниці зазвичай не купуються щотижня. Доведеться домовлятись про придбання чи ремонт дорогих речей для спільного користування, наприклад, побутової техніки.

Роздільний бюджет із внеском на загальні витрати

Найбільш поширена форма відносин, за якої кожен з подружжя вносить обумовлену суму на загальні витрати (комунальні платежі, іпотека, продукти харчування, предмети побутової хімії та інше). Зовсім не обов'язково, щоб грошові внески кожного з подружжя були рівними. Часто чоловік заробляє більше грошей, тому його внесок може бути вагомішим. З огляду на те, що основна домашня робота входить в обов'язки дружини, забирає її фізичні сили й час, фінансова компенсація з боку чоловіка буде абсолютно справедливою.

Рештою коштів кожен з подружжя розпоряджається на власний розсуд, може витрачати їх на особисті хобі й захоплення, благодійність.

Хто обирає роздільний бюджет із внеском на загальні витрати

Сім'ї, яких дратує постійне ведення фінансових розрахунків чи почерговість платежів. Внесок на загальні витрати — відмінне рішення для них. Коли один з подружжя має дорогі забаганки, наприклад, елітна кава чи сигари, він сам оплачує свої потреби.

Недоліки

У разі непередбачених обставин, що тягнуть за собою додаткові витрати зі спільного бюджету, при підвищенні цін на продукти харчування чи комунальні послуги доведеться коригувати суми внесків.

Вплив роздільного бюджету на сімейні відносини

Сам по собі бюджет не може погіршити сімейний клімат. Якщо когось із подружжя щось в наявній фінансовій схемі не влаштовує, потрібно шукати компроміси і пробувати інші форми господарювання. Цивілізовані люди, які відчувають один до одного повагу й теплі почуття, завжди зможуть домовитись і знайти ідеальну для них формулу фінансових витрат. Можна експериментувати в пошуках придатної схеми.

Якщо ж чоловік і жінка втратили взаємоповагу, один з них підступно хоче розв'язати свої фінансові проблеми коштом іншого, ніщо не зможе виправити ситуацію.

Водночас роздільний бюджет допомагає уникнути деяких складнощів, відкриваючи нові перспективи.

  • Менше підстав для образ і сварок

Будь-яке обговорення сімейних фінансових справ, пошук компромісів дозволяє уникнути непорозумінь і образ, що виникають на ґрунті витрат.

  • Фінансова незалежність

За наявності своїх особистих коштів кожен з подружжя розпоряджається ними на власний розсуд, вкладає в саморозвиток, захоплення та хобі, створює подушку безпеки. Дружині не потрібно на сімейному бюджеті аргументувати купівлю п'ятої сумочки за останні 3 місяці, а чоловікові — придбання спінінга за ціною катера, для вилову рибки, яка поміщається в баночку з-під йогурту.

Наявна подушка безпеки допоможе у критичний момент при втраті високооплачуваної роботи, або якщо несподівано сімейне життя дасть тріщину і доведеться шукати нове житло. Але якщо вільних грошей не вистачить для усунення фінансових проблем, виправити ситуацію допоможе позика на карту без перевірок.

  • Легше робити накопичення

Якщо один із подружжя схильний до надмірних витрат, то при спільному бюджеті навряд чи взагалі вдасться зібрати достатню суму для придбання дорогої речі. За умови роздільного бюджету партнер, який поставив перед собою завдання зібрати гроші, наприклад, на купівлю автомобіля, має всі шанси досягти мети. Складнощі можуть виникнути, коли дороге придбання опиниться у спільному користуванні, а гроші сплачено лише одним. Деякі люди з радістю готові поділитися своїм майном, а інші  вважатимуть ситуацію несправедливою.

Як уникнути проблем і зберегти сім'ю з роздільним бюджетом

Складнощі чатують на всі сімейні союзи, але зберегти їх вдається лише подружжю, відкритому для діалогу, готовому шукати компроміси, йти на поступки.

  • Коригувати схему бюджету за мінливих обставин

Питання ведення сімейних фінансових відносин зазвичай виникають у молодих пар, коли чоловік і жінка тільки вчаться створювати союзи. Зазвичай всі вони проходять періоди проб і помилок, виробляють для себе оптимальну схему. Однак навіть в успішно обрану схему з плином часу, ймовірно, доведеться вносити корективи за мінливих обставин.

У молодих сім'ях відбуваються такі радісні події, як появи малюків, які здатні порушити матеріальну рівновагу. Жінка зазвичай йде у вимушену відпустку по догляду за дитиною, втрачаючи свій постійний дохід, з'являються зовсім нові статті витрат. З огляду на всі зміни, подружжя має у спокійній обстановці обговорити ситуацію і знайти оптимальне рішення. Якщо такий крок не зробити, ймовірно, почнуться непорозуміння та сварки. Підтвердженням слугують реальні історії.

Марія

Намагається подолати складнощі після народження дитини

Ми вступали в шлюб, будучи самостійними людьми зі стабільним заробітком. Фінансових проблем не відчували, до загального бюджету кожен з нас вкладав більшу частину доходів. Ці гроші йшли на сімейні витрати, на комунальні платежі, придбання продуктів харчування й побутової хімії, розваги та спільні походи в кафе. Вільні особисті кошти витрачалися на транспорт, одяг, особисті дрібниці, подарунки один одному та друзям.

Питання про народження малюка не викликало суперечок, ми вважали себе цілком забезпеченими, тому не очікували матеріальної скрути. Проблеми почалися з настанням декрету, адже я втратила зарплату, не змогла вносити свій внесок у загальний бюджет. Чоловік вирішив, що якщо від мене немає надходжень, то він теж давати гроші на загальні витрати не буде, почав харчуватися в кафе. На домашнє господарство я почала витрачати гроші з допомоги на дитину, але їх все одно не вистачало.

Чоловік вважає надмірними і марними витрати на малюка. Він переконаний, що у такому ранньому віці можна обійтися мінімумом речей, а в купівлі іграшок взагалі немає сенсу.

  • Об'єктивно оцінювати всі ресурси

Буде цілком розумним враховувати внесок кожного з подружжя в організацію сімейного побуту, і стосується це не тільки грошей. Часто буває, що зарплата чоловіка перевищує доходи дружини, тому для дружини внесок у сімейний бюджет виявляється критичним, на особисті витрати у неї нічого не залишається. Однак варто врахувати, що у жінки зазвичай більше обов'язків по дому, вона витрачає свій час і сили, які б могла направити в інше русло. У такій ситуації чоловік міг би вносити свій матеріальний внесок у більшому розмірі.

Ольга

Заробляє менше чоловіка, але вкладається у сімейний бюджет в рівних частках

Після вступу в шлюб ми з чоловіком отримували приблизно однакові зарплати, тому значно простіше було вести роздільний бюджет зі спільним внеском на спільні витрати, ми однаково складалися. З плином часу він досяг успіхів у кар'єрі, що призвело до збільшення його доходів в декілька разів, а моя зарплата залишилася практично на тому ж рівні. Чоловік наполягає на старій системі внесків, тобто в рівних частках.

Спільно відкладених грошей ледь вистачає на господарські потреби, на відпочинок зібрати не вдається. Оплачувати спільну поїздку у відпустку чоловік категорично відмовляється. За його умовами або ми порівну складаємося, або кожен відпочиває самостійно за свої гроші. У мене грошей на відпочинок просто немає, тому я відпустку проводжу на дачі, вирощую овочі і роблю заготовки на зиму. А ось чоловік щасливо проводить цілий місяць у моря, відновлює сили і поправляє здоров'я. Однак взимку його абсолютно не бентежать консервовані мною овочі, вирощені на присадибній ділянці.

  • Не ставити грошовий ресурс у центрі відносин

Дуже важливо зберігати добрі відносини і взаємоповагу в сім'ї за будь-яких ситуацій. Життя може складатись таким чином, що одного з подружжя можуть підстерігати різні проблеми зі здоров'ям чи несподівана втрата високооплачуваної роботи. Для збереження сім'ї інший із подружжя має проявити повагу та розуміння ситуації, надати посильну моральну та матеріальну допомогу й підтримку.

Валентина

Зіштовхнулася з матеріальними проблемами під час хвороби

З чоловіком прожили 7 років, вели роздільний бюджет із загальними витратами, на які щомісяця складалися. Решту коштів кожен з нас відкладав у подушку безпеки і витрачав на особисті потреби, одяг.

Все було дуже добре і зручно рівно до тих пір, як із роботи мене забрала бригада швидкої допомоги у відділення інтенсивної терапії. Мені потрібно було тривале дороге лікування, яке я сплачувала зі своїх заощаджень. Гроші, на жаль, швидко скінчились, а мені ще була потрібна відновлювальна терапія.

Попросивши чоловіка позичити мені грошей на подальше лікування, я отримала відмову. Свої дії він аргументував тим, що основне лікування я вже пройшла, а відновлюватися зможу і сама вдома. Гроші ж зі своїх заощаджень він витрачати не може, тому що збирає на нову машину, колишню вже пора міняти.

На допомогу мені прийшли співробітники, які, дізнавшись про моє скрутне становище, протягом 3 днів зібрали необхідну суму на остаточне одужання. Завдяки їм я повністю відновилася і повернулась на роботу. Отримую зарплату і з особистих коштів повертаю борги... 

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status