Класика і сучасність - література і фінансова поведінка

Класика і сучасність - література і фінансова поведінка

Читання класичної літератури виховує смак, викликає захоплення витонченими словесними зворотами, захоплює багатогранністю сюжетної лінії та змушує співпереживати головним героям романів. Однак практично ніхто з читачів не звертає уваги на ті фінансові уроки, які можна винести з поведінки літературних персонажів. Але ж вони можуть навчити нас дбайливого ставлення до особистого бюджету і застерегти від непоправних помилок.

Урок №1 від Вронського: планування та облік

Вронський, незважаючи на свою легковажну на вигляд світське життя, була людина, що ненавидів безлад. ... Для того щоб завжди вести свої справи в порядку, він, залежно від обставин, частіше або рідше, раз п'ять на рік, усамітнювався і приводив в ясність всі свої справи.

«Анна Кареніна», Л. Толстой

Олексій Вронський, будучи досить забезпеченою людиною, все ж вів бухгалтерський облік своїх фінансів, ретельно записував усі витрати. І коли його грошові надходження різко скоротилися, він зумів знайти безболісні варіанти для збереження колишнього рівня комфорту, відмовившись від непотрібних і необов'язкових витрат. Крім того, йому довелося кардинально змінити спосіб життя і знайти нові фінансові джерела, завдяки чому він зміг в багато разів збільшити свої капітали.

Почав він з того, що розібрався зі своїми борговими зобов'язаннями — оплатив невідкладні борги одним кредиторам, домовився про часткову оплату з іншими, а з третіми, які не вимагали негайного повернення, вирішив розплатитися пізніше. Для оплати боргів йому довелося продати скакових коней, на утримання яких у нього не було коштів. А виручені гроші, додавши до них певну суму, позичену у лихварів, він віддав кредиторам.

Звільнившись від боргового навантаження, Вронський змінив військову форму на панський сюртук і віддалився у свій маєток, щоб зайнятися сільським господарством. Його ощадливість, обачність, вміння знаходити оптимальні методи господарювання забезпечили зростання капіталу та звільнення від фінансової нестабільності.

Висновок: обов'язково ведіть облік доходів і витрат. Це допоможе знайти можливості для економії, а відкладені гроші дозволять створити фінансову «подушку безпеки». Якщо вас не влаштовує розмір дохідної частини бюджету, доведеться почати пошук нової роботи або віднайти можливості для отримання додаткового заробітку.

Урок №2 від Кіси Вороб'янінова: визначитеся зі своїми бажаннями

Остап підійшов до Вороб'янінова впритул і, озирнувшись на всі боки, дав ватажку короткий, сильний і непомітний для стороннього ока удар в бік.

- Ось тобі міліція! Ось тобі дорожнеча стільців для трудящих всіх країн! Ось тобі нічні прогулянки по дівчаткам! Ось тобі сивина в бороду! Ось тобі біс в ребро!

«Дванадцять стільців», І. Ільф, Є. Петров

Всі ми пам'ятаємо, як Іполит Матвійович бездумно розтратив 200 рублів, видані йому на зберігання Остапом Бендером. Прагнучи справити незабутнє враження на малознайому дівчину, Кіса влаштував справжній гусарський загул у радянському ресторані, в результаті чого залишився без копійки. І коли на наступний день Остап блискуче провів аукціонні торги, щоб роздобути тещин гарнітур з 12 стільців, відсутність грошей у Вороб'янінова завадила їм одержати заховані в них діаманти.

В результаті стільці були розпродані різним власникам, що дозволило читачам насолоджуватися сюжетними перипетіями роману, але позбавило головних героїв доступу до справжнього багатства.

Висновок: проаналізуйте свої пріоритети і дійте відповідно до них. Якщо у вас є чітка мета, не варто здійснювати необдумані витрати, які лише віддалять реалізацію вашої мрії.

Урок №3 від Дмитра Разуміхіна: як відкрити власний бізнес

«Звичайно, потрібно багато праці, але ми будемо працювати, ви, Авдотья Романівна, я, Родіон ... інші видання дають тепер славний відсоток! А головна основа підприємства в тому, що будемо знати, що саме треба перекладати. Будемо і переводити, і видавати, і вчитися, все разом. Тепер я можу бути корисний, тому що досвід маю. Ось уже два роки скоро по видавцям шастають і всю їх таємницю знаю ... »

«Злочин і кара», Ф. Достоєвський

Найкращий друг Родіона Раскольникова не має коштів на навчання, тому змушений кинути університет, проте він швидко знаходить кошти для існування. Дмитро активно займається репетиторством, перекладами, редагуванням, заводить корисні знайомства серед книгопродавців і видавців. Добре вивчивши цю сферу діяльності протягом двох років, Разуміхін задумався про відкриття власного видавництва. Водночас він розуміє необхідність отримання спеціальних знань, тому відновлюється в університеті.

Знайшов він і рішення для проблеми відсутності стартового капіталу — позичає необхідну суму під відсотки у своїх родичів і знайомих, згодних стати інвесторами перспективного бізнесу.

Висновок: будь-який старт-ап вимагає як теоретичної підготовки, так і практичних навичок. Перед тим як брати кредит у банку або отримати кредит на карту без відмови на відкриття власного бізнесу, непогано було б отримати певний досвід в обраній сфері, знайти однодумців, налагодити корисні зв'язки, мати чіткий план дій.

Урок №4 від Акакія Акакійовича: гроші повинні працювати, а не лежати «мертвим вантажем»

Акакій Акакійович мав звичай з усякого істрачіваемого рубля відкладати по грошу в невеликий ящичок, замкнений на ключ, з прорізаними в кришці дірочкою для кидання туди грошей. Після закінчення будь-якого півроку він ревізував накопичилася мідну суму і заміняв її дрібним сріблом. Так продовжував він з давніх пір, і, таким чином, протягом кількох років виявилося, що накопичилася суми більш ніж на сорок рублів.

«Шинель», М. Гоголь

Герой відомого гоголівського твору заклопотаний збором коштів на придбання нової шинелі. Навіть отримуючи невелику платню, він ухитряється робити заощадження. Втім, його вміння заощаджувати заважає йому жити повним життям — він уникає будь-яких витрат, навіть найнеобхідніших, наприклад, не запалює свічки, обходиться мізерним раціоном, боїться стерти підметки на черевиках. Життя проходить повз, але Акакій Акакійович не помічає плину часу, адже поглинений досягненням своєї мети.

Біда в тому, що зекономлені з таким трудом кошти лежать у замкненому ящику, не приносячи своєму власникові ніякого доходу. Але ж уже в ті часи можна було відкрити депозит в Ощадному банку і отримувати відсотки, завдяки яким купівля нової шинелі відбулася б значно раніше.

Висновок: змушуйте свої заощадження працювати, тим більше що в наші дні для цього існує величезна кількість можливостей. Разом з банківським депозитом можна скористатися вкладеннями в нерухомість, купити цінні папери, зайнятися інвестиційною діяльністю.

Урок №5 від Буратіно: не попадайтеся на вудку шахраям

У Країні Дурнів є чарівне поле, - називається Поле Чудес ... На цьому полі викопай ямку, три рази: «Крекс, фекс, Пекс», поклади у неї свої монети, загорни землею, потім посип сіллю, полів гарненько і йди спати. Вранці з ямки виросте невелике дерево, на ньому замість листя будуть висіти золоті монети ...

«Золотий ключик, або Пригоди Буратіно», А. Толстой

 Простодушний Буратіно легко повірив обіцянкам Лисиці Аліси і Кота Базиліо, котрі переконали його закопати золоті монети на Поле Чудес. Наївний Буратіно очікував, що на цьому місці незабаром виросте дерево, гілки якого будуть усипані золотими монетами, і вже почав мріяти про купівлю нової азбуки і куртки для Папи Карло. Але хитрі шахраї викликали поліцію і виставили Буратіно запеклим злодієм, а самі відкопали золото і привласнили його собі.

Незважаючи на казковий сюжет, ця ситуація багаторазово повторюється в реальному житті. У гонитві за великими баришами вкладники нерідко забувають про елементарну обережність, чим користуються творці численних фінансових пірамід.

Висновок: не вірте, що можна отримати великий дохід при незначних вкладеннях. Прагнучи інвестувати гроші, отримайте якомога більше інформації про цей проект. Тим паче що можливості Інтернету дозволяють ознайомитися з відгуками інших інвесторів, дізнатися «підноготну» власників бізнесу чи інвестиційної компанії.

Урок №6 від Германа: не інвестуйте всі накопичення

- Дама ваша вбита, - сказав ласкаво Чекалінскій. Герман здригнувся: справді, замість туза в нього стояла пікова дама. Він не вірив своїм очам, не розуміючи, як міг він обдернуться.

«Пікова Дама», О. Пушкін

На прикладі пушкінської «Пікової дами» можна легко переконатися, як важливо мати голову на плечах і не піддаватися спокусі вкласти одразу всі гроші в один привабливий проект. Герман звик жити скромно, але, дізнавшись секрет трьох карт, не може подолати спокусу отримати величезне багатство. Поставивши на кін усі свої заощадження, Герман виграє, але наступна ставка стала фатальною — він втратив все до копійки, а все тому, що забув просте правило — не складати всі яйця в одну корзину.

Висновок: вкладати в інвестиційні проекти можна лише ту частину грошей, втрата якої не позначиться на комфортному перебігу вашого життя. Обов'язково використовуйте принципи створення інвестиційного портфеля, які допомагають знизити ризики і уникнути непередбачених збитків.

Урок №7 від Симеонова-Пищика: не залазьте в невиправдані борги

 ... Якби енергія, яку ви протягом всього вашого життя витратили на пошуки грошей для сплати відсотків, пішла у вас на що-небудь інше, то, ймовірно, в кінці кінців ви могли б перевернути землю ...

«Вишневий сад», А. Чехов

Симеонов-Пищик живе невідповідно до своїх статків — власних доходів у нього немає, маєток давно закладено, але він не втрачає оптимізму. Позичаючи і перепозичаючи гроші, він сподівається, що його фінансовий стан якимось магічним чином зміниться на краще, наприклад, племінниця Дашенька виграє 200 тисяч в лотерею. Зрозуміло, що ніякі виграші та інші чудесні способи не спрацьовують, а боргові зобов'язання тим часом ростуть з кожним днем. Щоб догодити кредиторам, головний герой змушений брехати, догоджати, плазувати, замість того, щоб змінити свою фінансову поведінку.

Висновок: якщо ваші доходи невеликі, не варто думати, що кредити здатні поліпшити ваше матеріальне становище. І навіть за високої зарплатні намагайтеся уникати життя в борг, якщо для цього немає достатньо серйозних підстав.

Урок №8 від Аркадія Довгорукого: не відмовляйтеся від пошуку додаткового заробітку

«Один крок - і сім рублів дев'яносто п'ять копійок нажив! Крок був безглуздий, дитяча гра, я згоден, але він все-таки збігався з моєю думкою і не міг не схвилювати мене надзвичайно глибоко ... Втім, нічого почуття описувати. Десятірублёвая була в кишені жилета, я просунув два пальці помацати - і так і йшов не виймаючи руки ».

«Підліток», Ф. Достоєвський

Головний герой роману Достоєвського «Підліток» одержимий ідеєю розбагатіти. Він намагається жити економно і відкладає кожну копієчку, зібравши таким чином близько 60 рублів. Влаштувавшись на службу з окладом 50 рублів на місяць, Аркадій отримав можливість провернути свій перший бізнес-проект — на аукціоні з розпродажу майна розореної сім'ї він за 2 рубля купує альбом з віршами, а потім знаходить покупця, згідного заплатити за цей товар 10 рублів.

Звісно, для досягнення справжнього фінансового достатку прибуток в 8 рублів не такий вже й великий, але принаймні Аркадій намагається робити все можливе для підвищення рівня свого доходу.

Висновок: у наш час є безліч можливостей для отримання додаткового доходу, і нерозумно нехтувати цим шансом для поліпшення свого життя.

Урок №9 від Плюшкіна: шкода тотальної економії

Він ходив щодня по вулицях свого села, заглядав під містки, під поперечини і все, що ні траплялося йому: стара підошва, бабина ганчірка, залізний цвях, глиняний черепок, - все тягнув до себе і складав в ту купу, яку Чичиков помітив у кутку кімнати…

«Мертві душі», М. Гоголь

Ім'я Плюшкіна давно стало прозивним, адже й зараз можна зустріти людей, які трепетно збирають всілякий мотлох і бояться витратити гроші на справді вартісні речі. Маєток Плюшкіна колись приносив непоганий дохід, але жадібність і дріб'язковість поміщика поступово перетворили його в збиткове підприємство.

Водночас Плюшкін вважає себе дбайливим господарем, адже він трясеться над кожною копійкою, не бажаючи витрачати гроші на розвиток власного господарства. Мало того, що він перетворив свій будинок на зборище нікому не потрібного мотлоху, він ще й переконаний, що його намагаються обікрасти, тому припинив будь-яке спілкування з сусідами та ріднею.

Найгірше те, що він втратив усіх ділових партнерів, а разом з ними й можливість кардинально поліпшити своє фінансове становище. Продукція, яка могла б приносити Плюшкіну непоганий дохід, поступово втрачає свою товарну цінність тільки тому, що її власник боїться втратити вигіднішу пропозицію.

Висновок: щоб мати можливість для отримання прибутку, іноді потрібно витратити деяку кількість грошей. Наприклад, капіталовкладення у вивчання будь-якої професії з часом окупляться високою зарплатою, а витрати, пов'язані з відпускними подорожами, додадуть нових сил у подоланні кар'єрних сходів.

Урок №10 від Дубровського: будьте уважнішими до фінансових документів

Він побачив, по-перше, що Дубровський мало тямить у справах, по-друге, що людину настільки гарячого і необачного неважко буде поставити в саме невигідне становище.

«Дубровський», О. Пушкін

Сюжет повісті Пушкіна «Дубровський» не був би таким драматичним, якби батько головного героя своєчасно відновив згорілу купчу на маєток. Дубровський-старший свого часу придбав маєток у батька Троєкурова, але під час пожежі всі документи згоріли.

Андрію Гавриловичу потрібно було лише взяти виписку з відповідного реєстру, щоб мати документальне обґрунтування своїх прав, але він полінувався це зробити. І навіть судовий розгляд, який затіяв Троєкуров, Дубровський проігнорував, що й дозволило суду передати Кистенівку попередньому власнику.

Висновок: усі документи, що пов'язані з купівлею-продажем майна, квитанції про оплату кредиту, боргові розписки та інші документальні свідчення повинні зберігатися у надійному місці. Ніколи не укладайте усних домовленостей — тільки юридично правильно оформлений документ допоможе вам відстояти свої права.

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status