Як трудоголікові уберегти мозок і здоров'я від перенапруги

Як трудоголікові уберегти мозок і здоров'я від перенапруги

Кінець робочого дня, ви завершили всі справи і звільняєте стіл від купи важливих паперів і документів. Мабуть, на сьогодні все. А може й ні...

Позбутися нав'язливих думок про завтрашній робочий день — не найпростіше завдання. Багато людей знехотя, але прокручують у голові сценарій майбутніх завдань, коли стоять у черзі продуктового магазину чи на вечірній прогулянці. І навіть у ванній «важкі» думки не покидають голову трудоголіка.

В час «X» ви виходите з офісу, подумки все одно залишаючись у ньому. Парадоксально, але тільки мозок є, власне, «вічним двигуном», який не припиняє свою діяльність ні на хвилину. Як же звільнитись від кайданів і протистояти вторгненню роботи у вільний від неї час?

Чому думки про роботу не покидають вашу голову?

Згідно з опитуванням, проведеним порталом Career Builder, 45% людей, які працюють в офісі, не бажаючи того, продовжують трудову діяльність в особистий час. А 49% опитаних не залишають електронну пошту без уваги після закінчення робочого дня. Тому якщо трудоголізм — це про вас, знайте, ви не самотні.

Ці статистичні дані не відображають всієї дійсності. Насправді працівників, чиї думки заповнені професійними завданнями занадто часто, набагато більше.

З цієї причини вираз «згорів на роботі» вже давно перестав бути іронічною метафорою. Дослідникам, які проводили тематичне опитування, вдалося систематизувати дані від 7,5 тисячі респондентів. Результати невтішні. 23% опитаних говорять про те, що хронічно відчувають себе «вигорілими», 44% працюючих стверджують, що періодично страждають від моральної втоми.

Як боротися з вигоранням на роботі?

Втома, що накопичується від професійної діяльності, призводить до негативних наслідків: від банального зниження продуктивності праці до затяжного депресивного стану. І це далеко не найстрашніше.

Якщо вірити статистиці, причинами високої смертності серед молодого населення, яке регулярно зазнає понаднормових трудових навантажень, стають інсульти та ішемія. Хоча думки самих респондентів розходяться. Вони вважають, що систематичні перероблення та постійні думки про роботу — це дві полярно різні речі, і останнє завдає здоров'ю значно меншої шкоди. Але це не зовсім так.

Результати наукового дослідження щодо впливу думок про роботу у вільний час на емоційний фон працівників були опубліковані в Journal of Applied Psychology. Дослідники дійшли до висновку, що для гармонійного душевного стану необхідно вміти абстрагуватись, тоді й відпочинок буде більш повноцінним.

Вчені, які досліджували вироблення кортизолу, чи так званого «гормону стресу», встановили, що його концентрація перевищує норму в людей, які постійно підтримують зв'язок з роботодавцем. Працівники, які подумки й фізично покидають офіс після трудового дня, відпочивають повноцінно, а отже, швидше відновлюють сили. Однак будь-який відпочинок вимагає фінансових витрат. І якщо Ви маєте матеріальні складнощі, завжди можете взяти кредит без прописки і реєстрації, не переймаючись роздумами, де ж дістати гроші.

Висновок: одні лише думки щодо професійних обов'язків підвищують тривожність та підривають стійкість до стресів!

Ефективні способи вивільнити свідомість від трудових думок

1. Перемикніть увагу

Люди, знайомі з техніками медитації, напевно погодяться, що непросто навчитися вивільняти свідомість повністю. Не варто сприймати це завдання буквально. Не ставте перед собою мету «не буду думати про роботу», вона свідомо приречена на провал. Просто переведіть свою увагу на інший вид діяльності.

Розслабленню добре допомагає йога чи малювання. Щоб відволіктись, можна пограти зі своїми домашніми в настільні ігри. Обирайте те, що вам цікаво і приносить радість. Сенс не в тому, щоб виконувати конкретні завдання, а досягти гармонії і переключитися. Концентрація уваги на будь-якій іншій діяльності вивільнить мозок від необхідності вирішення складних завдань, і ви неодмінно досягнете позитивного ефекту.

Метод дійсно працює! Відомий психолог Арт Маркман переконаний, що це допоможе відволіктись від трудових роздумів. У своїй статті, опублікованій в Harvard Business Review, він говорить:

«Спроби абстрагуватися від думок про роботу практично нездійснимі, бо неможливо просто змусити свій мозок не думати. Виробити корисну звичку можна, систематично виконуючи якісь дії. Не можна звикнути щось не робити. Щоб не спантеличувати свій мозок марними стараннями, візьміть за правило будувати детальний план, який стане ефективною альтернативою, заміною вашій роботі. Відкрийте для себе нові можливості з саморозвитку, спробуйте себе в ролі художника чи музиканта, почніть вчити мову».

Ще одним позитивним досягненням цього способу можна вважати витіснення одних думок іншими. Мозок будь-якої людини не завжди коректно працює в так званому режимі багатозадачності. Дослідження вчених підтверджують, що можна одночасно роздумувати над двома речами, які не взаємопов'язані одне з одним. В ідеалі в особистий час слід займатись улюбленим хобі, щоб із більшою ймовірністю відволікти мозок від робочих завдань.

2. Розробіть чіткий план дій і крок за кроком виконуйте його

Як закінчується звичайний трудовий день будь-якого офісного працівника? Збираючись додому, Ви звертаєте всі відкриті вкладки у своєму браузері, аналізуєте перелік поточних завдань, виділяючи для себе незавершені. Почуття незадоволеності не покидає вас, тому дорогою додому ви намагаєтесь розпланувати свій завтрашній день. Зруйнуйте цей гнітючий стереотип, просто розпланувавши свої завтрашні дії перед виходом додому!

І нехай вас не мучать думки про нераціональність та зайву витрату дорогоцінного часу на складання переліку майбутніх справ. Спосіб дійсно працює і допомагає розвантажити голову, що підтверджують дослідження вчених Державного університету Бол в Індіані.

Групу людей, які погодилися взяти участь в цьому експерименті, розділили на 2 половини. Одній частині запропонували складати план із зазначенням термінів та послідовності виконання незавершених завдань, друга частина учасників працювала в звичному для себе режимі без планування. Результати випробування засвідчили, що більш раціональна група людей практично позбулася думок про роботу в свій особистий час.

Звільняйте голову від зайвих думок, виносячи їх на паперовий лист чи використовуючи для цієї мети електронні менеджери задач, і ви помітите, наскільки комфортнішим стане життя.

3. Не давайте гаджетам заволодіти вашим життям

Рідкісну сучасну людину оминув стороною технічний прогрес. Практично кожен з нас щодня користується інноваційними гаджетами з можливістю миттєвого виходу в Мережу. Нові можливості дарують не лише приємні миті, а й забезпечують швидкий зворотний зв'язок з роботодавцем в будь-який день тижня, зокрема у вихідні. За статистикою, середньостатистичний працівник, перебуваючи у відпустці, перевіряє електронну пошту раз на 12 хвилин.

Займіться самовихованням, контролюйте свої дії і якомога рідше заглядайте в месенджери та поштову скриньку. А щоб не забуватись, скачайте спеціальний додаток для iOS і Android на свій планшет чи телефон.

4. Не скаржтеся

Ранок буденного трудового дня практично у всіх проходить за одним сценарієм. Довірчі бесіди з колегами про суворе начальство, несправедливе ставлення, невдалі вихідні, недосип та про все, що просто дратує.

Доручили складний проект, а ви «загрузли» і шукаєте підтримки в керівництва, яке поводиться так, ніби не має до нього ніякого відношення. До того ж у цій розповіді вам завжди дістається роль завзятого трудівника, який докладає максимум зусиль. А тут ще ця Надійка з маркетингового відділу ігнорує прохання не натискати кнопку «відповісти всім» і наполегливо засмічує вашу поштову скриньку непотрібними копіями надісланих листів.

Запам'ятайте! Скарги знижують рівень стійкості до стресу і породжують все нові й нові думки про професійні складнощі.

Результати різних досліджень підтверджують, що регулярні згадки про розчарування з кожним разом впливають на психіку все сильніше. Ще один негативний момент: у колективі за вами може закріпитись ярлик скиглія чи невдахи.

Намагайтеся не виказувати навколишнім своє невдоволення. У цьому може допомогти «експресивний лист». Запишіть все, що вас непокоїть, на папері, перечитайте, а потім спаліть чи викиньте. Вчені Гарвардського університету вважають, що психологічно ця методика допоможе звільнитись від негативу і не вертатись до сумних думок надалі. Спробуйте. Знадобиться мінімум зусиль і ніяких фінансових вкладень, а результат буде. Немов би ви подалися зі своєю проблемою до психолога.

________________________________________

Не навантажуйте свій мозок понаднормовою роботою, вдаючись до простої тактики з його «порятунку» від трудоголізму. 4 ефективних поради допоможуть залишатися в строю, коли це буде потрібно, і зберігати позитивний настрій.

Повернутися до списку новин

Новий клієнт

Постійний клієнт

Сума на руки

200

5000

Термін

1

30

Відсотки

0%

Сума позики

1500 ГРН

Всьго до сплати

2500 ГРН

Промокод

Подати заявку

Підписка на розсилку

Не пропустіть жодної важливої новини від нашої компанії, щоб завжди отримувати найвигідніші умови кредиту

DMCA.com Protection Status